Chociaż niektórym osobom wydaje się, że dieta nie uwzględniająca produktów mięsnych jest nudna, to jednakże w rzeczywistości coraz większa grupa osób przekonuje się o tym, że wcale tak nie jest. Wiele osób zmienia swój tryb odżywiania się nie tylko na wegetarianizm, ale wręcz na weganizm. Eliminują one ze swojej diety nie tylko bezpośrednio produkty mięsne, ale równocześnie także produkty mające jakikolwiek związek ze zwierzętami.

Czy weganizm jest nudny?

Powstaje pytanie czy weganizm jest nudnym sposobem odżywiania się i czy w ten sposób człowiek jest w stanie zapewnić sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Jak najbardziej tak, o czym przekonuje się coraz szersza grupa osób. Tak naprawdę brak odpowiedniej wiedzy na ten temat jest głównym powodem występujących wątpliwości. Sposób odżywiania się wegan może być nie tylko atrakcyjny, ale wręcz nawet bardziej świadomy. To ma bezpośrednie przełożenie na znacznie wyższy poziom zdrowia oraz lepsze samopoczucie.

Jackfruit

Jaka jest doskonała alternatywa dla mięsa? Jak najbardziej wskazujemy na jackfruit, na pewnego rodzaju nowość, która pojawiła się na rynku. Jest to owoc, który rośnie w strefie tropikalnej oraz subtropikalnej. Spotykamy go w Bangladeszu, Brazylii, Nepalu, Tajlandii, Malezji czy też na Sri Lance. Dojrzały owoc waży w granicach od 3,5 do 10 kg. Warstwa zewnętrzna nie nadaje się do spożycia, ale jak najbardziej można sięgnąć po pyszny miąższ oraz po nasiona. Jeśli porównać smak, to jackfruit przypomina nieco mango lub też brzoskwinię. Konsystencja tego owocu może przypominać swym wyglądem kurczaka. Jednocześnie też w swoim składzie posiada on wiele tych samych składników, jakie można spotkać w mięsie. Dlatego właśnie ów owoc jest bardzo często stosowany jako substytut mięsa.

Owoc odżywczy

Mówiąc o jackfruicie, w głównej mierze należy wskazać na jego bogate wartości odżywcze. W jego składzie można znaleźć takie elementy jak:

  • mangan,
  • magnez,
  • cynk,
  • białko,
  • wapń,
  • żelazo,
  • potas,

Dzięki spożywaniu zwiększonej ilości jackfruita można poprawić jakość swojego snu, można skutecznie zapobiegać anemii, można regulować rytm swojego serca oraz ciśnienia krwi. To ma swoje przełożenie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawałów serca oraz udarów mózgu. Poza tym również jackfruit to owoc, który zawiera sporą ilość błonnika pokarmowego, a tym samym znacząco poprawia działanie układu pokarmowego. 

Jackfruit to także spora ilość witaminy A wpływającej korzystnie na wzrok, to luteina, ksantyna, beta karoten, ryboflawina, flawonoidy, witamina B, niacyna, tiamina oraz beta- kryptoksantyna. Jest to zatem doskonałe źródło pozytywnych składników i podstawowy element, jakim może charakteryzować się dieta wege. Warto dodać, że jackfruit jest dostępny także w Polsce. Aby móc go zakupić, należy udać się do któregoś z orientalnych sklepów. Jego cena jest dosyć mocno zróżnicowana w zależności od konkretnego sklepu. Można jednak skusić się także na chipsy wykonane z tego owocu, które stanowią doskonałą przekąskę.