Problem z nadmierną ilością kilogramów dotyczy obecnie bardzo wielu osób. Skuteczne odchudzanie to oczywiście właściwy jadłospis, ale to nie wszystko. Właściwa motywacja, aktywność fizyczna, regularność, cierpliwość to elementy jak najbardziej pożądane. Jednym ze sposobów na odniesienie sukcesu w tejże materii może okazać się dieta amerykańska. Należy jednak zastanowić się czy takie odchudzanie jest bezpieczne. Dieta amerykańska, czyli inaczej dieta 5 dni to określona skuteczność, ale także pewne niebezpieczeństwo. Można ją również spotkać pod nazwą dieta hollywoodzka, a nazwa ta bierze się z faktu, iż ów sposób odżywiania był i jest preferowany przez wiele gwiazd prosto z Los Angeles, z fabryki gwiazd.

Zasady diety amerykańskiej

Dieta 5 dniowa składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich trwa od 5 do 7 dni. W tym czasie należy spożywać tylko i wyłącznie owoce, a w szczególności ananasa. Ten owoc zawiera w sobie taką substancję, jaką jest bromelina. Jest to substancja, która przyspiesza przemianę materii, a poza tym działa przeciw obrzękom oraz przeciwzapalnie. Poza tym również jadłospis musi uwzględnić co najmniej dwa litry wody na dzień. Jeśli chodzi o drugi tydzień owej diety amerykańskiej, to wprowadza się kolejne produkty jak ryby, chude mięsa, chudy nabiał, pieczywo chrupkie oraz razowe. Ponadto również wprowadza się do diety różnorodne warzywa.

Dieta amerykańska – produkty zalecane

W diecie amerykańskiej mamy do czynienia z pewnymi produktami zalecanymi. Każdy przykładowy jadłospis powinien uwzględniać takie produkty jak chociażby:

– mięso drobiowe,

– chudy jogurt naturalny,

– otręby,

– kiełki,

– odtłuszczone maślanki oraz kefiry,

– ryby chude – mintaj, sola, dorsz,

– pieczone, gotowane oraz surowe warzywa,

– specjalny napój z drożdży,

Jak już wspomniano, w pierwszym tygodniu spożywa się tylko owoce, wśród których wyróżnia się maliny, cytrusy, kiwi, truskawki, brzoskwinie, śliwki oraz ananas jako pewna podstawa.

Dieta amerykańska – produkty zakazane

Oprócz produktów niezbędnych, dieta amerykańska zawiera pewną grupę produktów, których należy bezwzględnie unikać. Dzięki temu można znacząco ograniczyć wartość energetyczną spożywanych posiłków. Wśród tego, czego spożywać nie wolno, należy wskazać na:

– słodycze,

– sól, cukier,

– zwierzęce tłuszcze – smalec, słonina, masło,

– tłuste mięso,

– tłuste wędliny,

– pełnotłuszczowy nabiał oraz mleko,

– kawa,

– alkohol.

Dieta amerykańska, dieta 5 dniowa posiada dosyć sporo zalet, ale równocześnie też kilka istotnych wad. Na pewno pozwala ona zapewnić organizmowi sporo składników odżywczych. Niemniej jednak wymaga ona ścisłego liczenia spożywanych kalorii, co nie dla każdej osoby jest ułatwieniem i tym samym może to powodować pewne zniechęcenie. Dieta amerykańska jest jednak niskokaloryczna, co może spowodować pewne niedobory jeśli dana osoba tej kwestii dokładnie nie przypilnuje. Tym samym nie można tej diety stosować jeśli nie ma się odpowiedniej ilości czasu na to, aby po prostu dokładnie z dnia na dzień planować ową dietę.