Bez wątpienia czas pandemii jest dla znakomitej większości osób czymś trudnym. Swiat, który istniał do te j pory, tak naprawdę w momencie przestał istnieć i trzeba się nauczyć nowych zasad funkcjonowania. Samopoczucie w czasie pandemii jest w odniesieniu do wielu osób złe, a przynajmniej gorsze niż wcześniej. Pandemia spowodowała bowiem powstanie licznych obostrzeń, których należy przestrzegać. Zamknięte są siłownie, hale sportowe, teatry, kina, restauracje, hotele, kluby fitness oraz wiele innych instytucji związanych z szeroko pojętą rozrywką. To bez wątpienia bardzo mocno wpływa na samopoczucie współczesnego człowieka i pokazuje jak duże znaczenie dla jego zdrowia psychicznego mają owe miejsca i szeroko rozumiana rozrywka. Zdrowie psychiczne stało się tym elementem, na który zwrócono szczególną uwagę. Epidemia nowego koronawirusa ma bardzo duży wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale właśnie na pscyhikę człowieka. Dobre samopoczucie w dużej mierze zależne jest od tego czy człowiek może się realizować, spotykać ze znajomymi, rodziną, a tymczasem covid-19 w jednym momencie zabrał wszystko. Dodatkowo dochodzi jeszcze obawa przed zakażeniem, strach o siebie oraz o najbliższych. Trudno zatem dziwić się temu, że zdrowie psychiczne w czasie współczesnym jest szczególnie narażone.

Co można zrobić?

Oczywiście koronawirus sprawił, że przeszliśmy na zdalny sposób pracy i zdalny sposób spotykania się ze sobą. Jednakże nie jest to ta sama sytuacja, w której moglibyśmy się spotkać w cztery oczy. Izolacja społeczna czy też przymusowa kwarantanna sprawiają, że psychika człowieka może nieco podupaść. Jednakże dla własnego komfortu oraz zdrowia psychicznego warto nie poddawać się zniechęceniu. W czasach epidemii koronawirusa mamy pewne możliwości i wcale nie chodzi o to, aby łamać zakazy i obostrzenia, a tym samym aby narażać się na zakażenie koronawirusem oraz na mandaty.

Chodzi raczej o takie pozytywne formy jak chociażby:

– aktywność fizyczna na świeżym powietrzu,

– aktywność fizyczna we własnym domu,

– spotkania ze znajomymi na wolnym powietrzu z zachowaniem dystansu,

– nadrobienie zaległości związanych z przeczytaniem leżącej na półce od dawna książki,

Lęk przed nieznanym na pewno jest uzasadniony, aczkolwiek człowiek na pewno temu lękowi nie powinien się poddawać. Ani izolacja, ani też nałożona na daną osobę kwarantanna nie są powodem do tego, aby się załamywać. Tak naprawdę bowiem w tym całym zamieszaniu trzeba odnaleźć pewne możliwości rozwoju, pewne możliwości realizowania się mimo wszystko. Być może pandemia związana z covid-19 jest także pewną szansą dla człowieka, aby odkryć swoją kreatywność i aby odkryć pewne wartości, o których on nieco zapomniał lub też jeszcze ich w pełni nie odkrył.

Bez wątpienia panująca epidemia nowego koronawirusa bardzo mocno wpływa na samopoczucie człowieka, ale wcale nie musi powodować, że człowiek będzie się poddawał zniechęcniu oraz czarnym myślom. W tym względzie warto zachować optymizm mimo niesprzyjających okoliczności.