Sposób odżywiania się, jakim jest wegetarianizm, polega na wyłączeniu z codziennych posiłków mięsa, produktów mięsnych, w tym również mowa jest o rybach oraz wszelkich owocach morza. Wegetarianie nie jedzą także smalcu oraz żelatyny jako produktów powstałych w procesie uboju zwierząt. Dieta wegetariańska to jedna odmiana wegetarianizmu, jednakże współcześnie przybiera bardzo różne formy. Istnieje bowiem odmiana wegetarianizmu, jaką jest weganizm, istnieją także inne formy wegetarianizmu rządzące się swoimi odrębnymi prawami. Żaden styl wegetariański jednakże nie dopuszcza spożywania mięsa ryb. Jedzenie ryb bowiem jest równoznaczne ze spożywaniem jakiegokolwiek innego mięsa zwierzęcego.

Odmiany wegetarianizmu

Istnieje kilka odmian wegetarianizmu. Każdy wegetarianin nie spożywa mięsa i jest to zasada podstawowa. W każdej z odmian wegetarianizmu mamy do czynienia z szeregiem innych zasad, które są jej wyznacznikiem. Istnieją zatem takie rodzaje wegetarianizmu jak:

– laktowegetarianizm,

– laktoowowegetarianizm,

– witarianizm,

– weganizm,

– owowegetarianizm,

– frutarianizm,

W każdej z tych odmian wegetarianie jedzą nieco inne potrawy oraz mają listę produktów, których bezwzględnie nie spożywają. Nie ma takiej odmiany wegetarianizmu, która dopuszcza jedzenie ryb oraz owoców morza. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje wegetarianizmu? Laktoowowegetarianizm to najbardziej popularna odmiana wegetarianizmu. Tutaj można spożywać jaja, nabiał oraz miód. W laktowegetarianizmie eliminuje się jaja, ale nabiał jest dopuszczony. W owowegetarianizmie jaja można spożywać, ale tutaj nie można sięgać po nabiał oraz jego przetwory. Weganizm zakazuje spożywania nie tylko mięsa, lecz także jaj, nabiału oraz miodu. W witarianizmie można sięgać tylko po świeże warzywa oraz owoce, a pić można tylko świeżą wodę. Pozostał jeszcze frutarianizm jako najbardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Tutaj spożywać można tylko te owoce i warzywa, które oderwały się od rośliny, które samoistnie spadły z drzewa.

Semiwegetarianizm

Istnieje jeszcze takie pojęcie, jakim jest semiwegetarianizm. Czy jest to typowy wegetarianizm? W tym względzie istnieją pewne nieścisłości i nie każdy uważa, iż jest to typowa odmiana wegetarianizmu. Semiwegetarinizm bowiem dopuszcza jedzenie ryb oraz mięsa drobiowego. W tym przypadku wyklucza się spożywanie mięsa czerwonego. W tejże kategorii można wyróżnić różne odmiany, w tym pollowegetarianizm czy też pescowegetarianizm. Zasadniczo jeśli mówi się o semiwegetarinizmie, to wskazuje się na pewien przejściowy sposób odżywiania się, a nie na typowy wegetarianizm. Spożywanie jakiegokolwiek mięsa, w tym również mięsa ryb kłóci się bowiem z podstawowym założeniem, jakim cechuje się wegetarianizm. Dlatego też semiwegetarianizm budzi dosyć spore emocje.

Styl odżywiania, jakim jest wegetarianizm, różne jego formy, dociera do coraz szerszej grupy osób. Niezależnie od przyczyn, od motywacji, coraz więcej osób świadomie przyjmuje wegetarianizm jako swój sposób na codzienne odżywianie się.